„Zielono mi”.. w wersji moro

Trwa szkolenie surviwalowe w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. gen. Władysława Andersa w Złocieńcu. 14-go listopada uczniowie klas pierwszych ( grupa „TRAMP”) wzięli udział w okresowych manewrach sportowo-obronnych w formule rogainingu i crossu strzeleckiego. Młodzież orientowała mapy, rzucała granatami do celu poziomego i strzelała do tarcz z karabinka pneumatycznego na mobilnej strzelnicy. Zajęcia zorganizowano w oparciu o własne zasoby kadrowe szkoły we współpracy z TRS „ANDERS”, z zachowaniem profesjonalizmu i warunków bezpieczeństwa na poszczególnych stanowiskach ćwiczeń. Miejscem zmagań był ogólnodostępny, zmapowany teren rekreacyjny „Kańsko Żwirownia”. Rywalizacja wśród uczestników budziła szereg pozytywnych emocji i miała znamiona dobrej zabawy. Na uwagę zasługują wyniki biegu patrolowego BnO scorelauf w wersji moro: 1 m. Patryk Lemmen/ Hubert Okoń, 2 m. Lisowski Kacper/ Kirkis Mikołaj, 3 m. Dorota Bandyszewska/ Jakub Somrowski. Forma festynu plenerowego „ Śladami historii” i efekty szkolenia przetrwania w naturalnych warunkach terenowych na etapie propedeutycznym bez zaawansowanych technologii i nawigacji satelitarnej nie zaskoczyła młodzieży. Gotowi przeżyć przygodę w lesie realizowali zadania z nawigacji terenowej opodal Osiedla Pomorskiego. Działania pro obronne są wpisane w ofertę edukacyjną szkoły, a działania w bezpośrednim kontakcie z naturą kształtują postawy ecco. Koordynatorem przedsięwzięcia był Jan Macul we współpracy z Włodzimierzem Rutkowskim.

100. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI RP

 

9 listopada 2018 r. z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. gen. Władysława Andersa godnie uczcili doniosłość chwili w wymiarze historycznym biorąc aktywny udział w uroczystej akademii poświęconej obchodom święta w skali kraju i środowiska lokalnego.

Uroczysty apel niepodległościowy w szkole rozpoczął się wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego o godzinie 11:11, które wprowadziło w retrospekcyjną wycieczkę w formie prezentacji multimedialnej po dziejach narodu polskiego w walce o wolność i niepodległość minionych wieków. Stosowne przemówienie okolicznościowe dyrektor szkoły Pani Beaty Miszewskiej-Kozłowskiej i uroczyste ślubowanie klas pierwszych z ceremoniałem wojskowym oraz wręczenie tarcz uczniom klas mundurowych podniosło rangę uroczystości w związku z zaangażowaniem wielu osób zarówno w wygląd misternie przygotowanej dekoracji i aranżacji programu słowno-muzycznego z udziałem artystów społeczności „Andersa”. Akademia przebiegała w atmosferze wzruszeń i patriotyzmu. Wojskowy dryl klas mundurowych i wspólne śpiewanie pieśni historycznych służyły kształtowaniu postaw patriotycznych i obywatelskich uczniów. Wymownym epizodem kształtowania postaw patriotycznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości był wspólny przemarsz uczniów klasy I Liceum Ogólnokształcącego o profilu wojskowym z przedszkolakami ulicami miasta do ratusza w atmosferze radości i barw narodowych. Kulminacyjnym punktem obchodów Narodowego Święta Niepodległości był zorganizowany przez władze samorządowe i asystę honorową 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów im. marszałka Józefa Piłsudskiego uroczysty Capstrzyk Niepodległościowy na placu 3-go Maja z udziałem mieszkańców. Doniosłe chwile: podniesienie flagi państwowej, ślubowanie klas mundurowych, niepodległościowy apel pamięci, salwa honorowa kompanii reprezentacyjnej 2 BZ i przemarsz uczniów naszej szkoły w ugrupowaniu marszowym do defilady pododdziałów oraz licznie zebraną publicznością był prawdziwym wyzwaniem.

tekst: Jan Macul

 

 

 

SZKOLENIE UCZNIÓW LO W ZŁOCIEŃCU W CSWL DRAWSKO

W czwartek 25 października, w ramach programu współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko grupa 36 uczniów z klas o profilu wojskowo-sportowym i biologiczno-medycznym z Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. gen. Władysława Andersa w Złocieńcu wzięła udział w szkoleniu z pierwszej pomocy przedmedycznej.

 Wspólnym przedsięwzięciem dowodził Komendant Wojskowej Straży Pożarnej w Olesznie starszy chorąży sztabowy Paweł  Pawłowski, a realizacją zajęli się zawodowi ratownicy medyczni z Wojskowej Straży Pożarnej w Olesznie oraz z 2. Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Złocieńcu w składzie: sierżant Piotr Pluta, plutonowy  Karolina  Zalewska, kapral Joanna Finster, starszy szeregowy Łukasz  Cebulski.

Celem teoretycznego i praktycznego szkolenia z zasad  udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej na polu walki było doskonalenie na fantomach resuscytacji krążeniowo-oddechowej, stosowanie pozycji bezpiecznej oraz posługiwanie się Automatycznym Defibrylatorem Zewnętrznym AED. Uczniowie odwiedzili również Salę Tradycji w CSWL Drawsko oraz zapoznali się z historią poligonu drawskiego i jego funkcją w strukturze Wojska Polskiego. Opiekę nad młodzieżą pełnili nauczyciele: Włodzimierz Rutkowski i Marcin Wiliński.

a4 a5a3a6

 

ZOSTAŃ ŻOŁNIERZEM

Uczniowie klas mundurowych Liceum Ogólnokształcącego w Złocieńcu 24 października 2018 roku odbyli wizytę w 12 Brygadzie Zmechanizowanej i Agencji Mienia Wojskowego w Szczecinie.
Młodzież odwiedziła „Błękitną” Brygadę, w której zwiedzając Salę Tradycji,  poznała rys historyczny jednostki oraz historię jej patrona, gen. Broni Józefa Hallera. Następnie uczniowie udali się na strzelnicę garnizonową w Krzekowie, gdzie przeszli trening na systemie Śnieżnik, nowoczesnym urządzeniu pozwalającym na szkolenie żołnierzy przy zastosowaniu różnego typu broni strzeleckiej bez użycia amunicji. Na specjalnie przygotowanych i wyposażonych stanowiskach ogniowych uczniowie strzelali drużynowo. System szkolno-treningowy Śnieżnik pozwolił młodzieży na ćwiczenie umiejętności strzeleckich w różnych warunkach terenowych i atmosferycznych wirtualnych scenariuszy. Uczniowie zapoznali się także z uzbrojeniem i sprzętem bojowym „Błękitnej” Brygady. Kolejnym punktem programu była wizyta w Agencji Mienia Wojskowego, w której licealiści zostali zapoznani z zadaniami instytucji oraz specyfiką pracy w wojsku.
Licealiści klas mundurowych dowiedzieli się, że bycie żołnierzem to nie tylko służba, ale ciekawa, stabilna i perspektywiczna praca dająca stałość i pewność zatrudnienia, możliwość zdobycia wysokospecjalistycznych kwalifikacji oraz atrakcyjne perspektywy rozwoju osobistego i zawodowego.
Wyprawa była zorganizowana w ramach współpracy szkoły z agencją Mienia Wojskowego w związku z zainteresowaniem uczniów klas mundurowych wojskiem i zdobywaniem kompetencji związanych
z bezpieczeństwem.

1 1a ODPRAWA PRZED ZAJĘCIAMI 3a 3b zajęcia na trenażerze śnieżnik 4a 4 zwiedzanie ekspozycji

 

ŚWIETNY START UCZNIÓW LO ANDERSA W XVII BIEGACH PAPIESKICH W ZŁOCIEŃCU

 

Trwa dobra passa biegaczy z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. gen. Władysława Andersa w Złocieńcu. W XVII Biegach Papieskich, które odbyły się 11 października w Złocieńcu na trasie w okolicach rzeki Drawy, nasi uczniowie uplasowali się na czołowych miejscach.

Nie wynik a sam udział w takich biegach odgrywa wiodącą rolę, ale mimo to wyniki cieszą. W kategorii kobiet swoje biegi wygrały: Oliwia Bartnik bieg główny na 5 km i Julia Zjawiona na 1000 m .W tym drugim biegu Oliwia Grochulska była druga. W kategorii chłopców, w biegu na 1000 m, całe podium zajęli nasi uczniowie. Wygrał Paweł Szóstak, przed Jakubem Kuśmierskim i Arturem Szyszczakiewiczem. Poza podium, na czwartym miejscu, finiszował Piotr Karasiński.

tekst i zdjęcia Marcin Wiliński

21 22 24 25

MISTRZOWIE POWIATU DRAWSKIEGO W BIEGACH PRZEŁAJOWYCH Z LO W ZŁOCIEŃCU

 

Przy Stadionie Miejskim w Złocieńcu, w dniu 5 października 2018 roku, odbyły się Mistrzostwa Powiatu Drawskiego w sztafetowych biegach przełajowych szkół podstawowych i gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych,  w których w kategorii chłopców mistrzami, a w kategorii dziewcząt wicemistrzyniami zostali uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Złocieńcu.

Dziewczęta ze szkół ponadgimnazjalnych biegały na dystansie 10 x 800m, zaś chłopcy mieli do pokonania trasę 10 x 1000m.Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. gen. W. Andersa w Złocieńcu reprezentowali: dziewczęta – Weronika Dudek, Katarzyna Jandzio, Karolina Barankiewicz, Julia Zjawiona, Roksana Barcicka, Dorota Bandyszewska, Oliwia Bartnik, Paulina Kozieł, Oliwia Grochulska i Marcelina Ferenc; chłopcy – Jakub Kuśmierski, Paweł Szóstak, Adrian Jastrzębowski, Mikołaj Kirkis, Kacper Lisowski, Jakub Somrowski, Bartosz Smyk, Michał Surzyn, Robert Ślusarski i Krystian Pasiński; rezerwowi Jakub Krasuski i Patryk Lemmen. Opiekunami drużyn byli Jan Macul i Marcin Wiliński.

tekst i zdjęcia: Marcin Wiliński.

cof

MUSZTRA UCZNIÓW KLAS MUNDUROWYCH Z LO W ZŁOCIEŃCU

 

 

W czwartek, 11 października 2018 roku, uczniowie klas o profilu wojskowo–sportowym i lingwistyczno-wojskowym z Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. gen. Władysława Andersa w Złocieńcu uczestniczyli w ćwiczeniach z musztry wojskowej indywidualnej i grupowej, przeprowadzonych przez żołnierzy 2. Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Złocieńcu.

Było to kolejne z czterech zaplanowanych na październik wspólnych działań prowadzonych przez żołnierzy dla naszych uczniów., Celem przedsięwzięcia LO w Złocieńcu i 2. Brygady Zmechanizowanejrealizowanego zgodnie z planem współpracy jest nauka i doskonalenie umiejętności uczniów w zakresie musztry wojskowej.

tekst i zdjęcia: Marcin Wiliński, Włodzimierz Rutkowski.

144 143 141

 

I POWIATOWE SPOTKANIE ŚRODOWISK KRESOWYCH

 

4 października 2018 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. gen. Wł. Andersa  w Złocieńcu odbyło się I Powiatowe Spotkanie Środowisk Kresowych, którego pomysłodawcą był prezes Stowarzyszenia Środowisk Kresowych, p. Wojciech Chmiel. Konferencję naukową otworzyli Starosta Drawski, Stanisław Kuczyński i dyrektor szkoły, Beata Miszewska-Kozłowska. Gośćmi uroczystości byli przedstawiciele władz samorządowych powiatu i miasta, wicestarosta Jacek Kozłowski oraz burmistrz Krzysztof Zacharzewski, a także dowódca 2 Brygady Zmechanizowanej, płk. dypl. Arkadiusz Szkutnik wraz z żołnierzami, dyrektorzy szkół powiatowych wraz z uczniami, członkowie Uniwersytetu III Wieku oraz członkowie Stowarzyszenia Kresowiaków w Złocieńcu. Uczniowie LO realizujący projekt pod kierunkiem nauczycielki historii, p. Ewy Kilian mieli okazję do poszerzenia wiedzy na temat Kresów, a także sposobność do kształtowania umiejętności kluczowych: prowadzenia pracy badawczej, poszukiwania i selekcji informacji, krytyki źródeł, pracy zespołowej, badania opinii publicznej, wykorzystywania technologii informatycznych oraz  publicznych wystąpień. Uczestnicy uroczystości zapoznali się z rysem historycznym Kresów Wschodnich oraz kulturą, gwarą i kulinariami kresowymi, a także sławnymi ludźmi pochodzącymi ze wschodnich polskich terenów. Licealiści zorganizowali również wystawę pt. „Z Kresów Wschodnich na Kresy Zachodnie”, zaprezentowali drzewa genealogiczne swoich rodzin oraz oryginalne dokumenty należące do przodków wywodzących się  z tamtych terenów. Poza uczniowską konferencją bogatą w prezentacje multimedialne, recytacje i śpiew, zgromadzeni goście wysłuchali prelekcji p. Marcina Kuchto pt. „Osadnictwo polskie na Pomorzu Zachodnim” oraz występu muzycznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który zaprezentował pieśni kresowe. Na koniec uczestnicy spotkania oraz uczniowie degustowali potrawy kresowe.

123 124 126 127 128 129 130 131

 

UCZNIOWIE LO W ZŁOCIEŃCU W FINALE WOJEWÓDZKIM KONKURSU ZUT pn. „ROŚLINY WODNE”

W miniony piątek, 28 września,  uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Złocieńcu zajęli 1. i 2. miejsce w II etapie konkursu „Rośliny wodne w ocenie jakości wód i ochronie ekosystemów wodnych oraz w oczyszczaniu ścieków bytowych i komunalnych”, który odbył się w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa

W konkursie brali udział przedstawiciele młodzieży z powiatów drawskiego, gryfickiego i myśliborskiego. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. gen. W. Andersa w Złocieńcu reprezentowali uczniowie Liceum, którzy zakwalifikowali się do finału w etapie szkolnym Adrian Stefanowicz i Roksana Gapsa. Rywalizacja zakończyła się dla nich takim samym wynikiem jak w I etapie: Adrian zajął 1. miejsce i w nagrodę otrzymał tablet, natomiast Roksana za zajęcie 2. miejsca otrzymała smartwatcha. Uczniów do konkursu przygotowała Pani Monika Klimczak.

1 Uczniowie przed ZUT 4 Oczekiwanie na werdykt

 

 

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W LO W ZŁOCIEŃCU

 

27 września z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych  im. gen. W. Andersa w Złocieńcu gościł wychowanków i wychowawców z Przedszkola im. Zajączka Złocieniaszka oraz Przedszkola Prywatnego w Złocieńcu.

Przedszkolaki wysłuchały bajek i wierszy w wykonaniu pani dyrektor Beaty Miszewskiej- Kozłowskiej oraz uczennic z Liceum Ogólnokształcącego: Moniki Jaworskiej, Darii Trzcinieckiej, Martyny Kuźmicz, Roksany Gapsy, Julii Pilipiec, Martyny Musialik i  Marty Skrzypek. Organizatorem spotkania była Pani Grażyna Król, bibliotekarka z Biblioteki Miejskiej, która oprawiła występy w odpowiednią dla najmłodszych muzykę, w takt której bawili się wszyscy oraz Pani Małgorzata Bąkowska, nauczycielka bibliotekarka z LO.

DSC_0058DSC_0065