ABC SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO

 

 

Uczennica klasy 2A LO Anna Krochmal wraz z innymi uczniami z powiatu drawskiego pod opieką nauczyciela Szymona Wiśniewskiego uczestniczyła w polsko-ukraińskiej wymianie młodzieży w ramach projektu „Polsko-ukraińska młodzieżowa akademia samorządności 2017”.

 

Koordynatorem przedsięwzięcia, które trwało od 11 do 17 października był Konwent Współpracy Samorządowej Polska-Ukraina. Udział w projekcie wzięło 38 uczestników (po 19 z Polski i Ukrainy) – młodzież w wieku 16-18 lat oraz osoby pracujące z młodzieżą zamieszkujące w samorządach będących członkami Konwentu (powiat drawski, gnieźnieński, świdwiński, Sulmierzyce, Radomyśl nad Sanem oraz ze strony ukraińskiej: Browarska Rada Miejska, Humańska Rada Rejonowa, Radechowska Rada Rejonowa oraz młodzież z rejonów Dubrowickiego i Rypkińskiego).

Biorący udział w wymianie przebywali w Połczynie-Zdroju. W trakcie pobytu uczestnicy brali udział w warsztatach podzielonych na 3 moduły: „Idea i praktyka wolontariatu”, „Samorząd terytorialny w Polsce” oraz „Społeczeństwo obywatelskie”.

Podczas tygodnia zajęć uczestnicy prezentowali swoje małe ojczyzny, w praktyce zobaczyli jak wygląda proces zarządzania samorządem w lokalnym urzędzie oraz brali udział w realizacji inicjatyw na rzecz lokalnej społeczności (porządkowanie cmentarza z harcerzami). Uczestnicy wzięli udział w wolontariacie kulturalnym. Podczas warsztatów tanecznych przygotowali układ taneczny oraz zaprezentowali go publicznie mieszkańcom gminy; wzięli udział w zajęciach filmowych w miejscowej szkole.

Biorący udział w wymianie wspólnie z lokalnymi organizacjami pozarządowymi zrealizowali kilka wspólnych inicjatyw, m. in. kurs pierwszej pomocy przedmedycznej, ratownictwa medycznego i ochrony pożarniczej w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej, w trakcie którego wsparli strażaków w razie zgłoszenia o wystąpieniu zagrożenia dla życia bądź mienia mieszkańców miasta; wspomogli lokalne stowarzyszenie w zrobieniu przeglądu stanu szlaku rowerowego Połczyn-Zdrój – Złocieniec.

Młodzież i opiekunowie zintegrowali się również podczas takich przedsięwzięć jak: wspólny koncert w Centrum Kultury, gdzie uzdolnieni muzycznie i wokalnie uczestnicy zaprezentowali piosenki w języku polskim i ukraińskim; mecz sparingowy z miejscowym klubem piłki siatkowej oraz wycieczka rowerowa.

3 wizyta w urzędzie 2 praca w grupach 1 prezentacja powiatu 4 warsztaty