DOOKOŁA ŚWIATA Z 16 POŁUDNIKIEM

Festiwal Podróżniczy „16 Południk” po raz drugi zawitał do Złocieńca w dniach 1-3 kwietnia 2016 roku. Swą pomoc podczas tego wydarzenia zaoferowali wolontariusze z LO Andersa, Patryk Onoszko i Wiktoria Banasiak z klasy I oraz Daniel Pomian i Maciej Ingram z klasy II.

W piątek 1 kwietnia o godzinie 17:30 w Sali widowiskowo-kinowej Złocienieckiego Ośrodka Kultury oficjalnego otwarcia Festiwalu dokonali główni organizatorzy: Panie z Projektu Multikulti – złocienianka, Marta Wrzask i Agnieszka Doberschuetz, Burmistrz Złocieńca, Krzysztof Zacharzewski oraz dyrektor Złocienieckiego Ośrodka Kultury, Pani Jolanta Smulska.

Zaczęło się ciekawie, Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie zabrali przybyłych gości w niezwykłą podróż do Indii. Dzięki ciekawym, pełnym pasji historiom mogliśmy poznać miejsca położone nad Gangesem, do których udają się liczne pielgrzymki wyznawców hinduizmu oraz dowiedzieliśmy się, jak wyglądają ich święta oraz życie codzienne.
Po podróży do Indii wybraliśmy się na Hawanę, którą swymi oczami ukazał nam Piotr Trybalski. Hawana była kiedyś jednym z najpiękniejszych miast Ameryki Łacińskiej, a dzięki Panu Piotrowi mogliśmy dowiedzieć się jak zmieniała się na przestrzeni lat, jak wyglądała kiedyś, jak wygląda obecnie oraz jak wyglądać będzie w przyszłości.

Po godzinie 21:00 w sali widowiskowo-kinowej zapanował istnie mroczny i pełen grozy nastrój. Odbył się seans filmu „Nosferatu Symfonia Grozy” z roku 1922, w owym seansie nie było by nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, iż ścieżkę dźwiękową do filmu na żywo grał zespół „Czerwie”. Grupa ta należy do polskiej czołówki zespołów grających muzykę filmową, „na żywo” .
Sobota 2 kwietnia to kolejny dzień pełen niezwykłych, a nawet kosmicznych atrakcji. O godzinie 13:00 główne organizatorki Marta Wrzask i Agnieszka Doberschuetz dokonały oficjalnego otwarcia drugiego dnia Festiwalu.

Chwilę po otwarciu druga z wyżej wymienionych Pań zabrała nas w podróż do Filipin oraz opowiedziała o akcji „Okulary dla Filipin”.

O godzinie 14:15 razem z Tiją Grebieniow odwiedziliśmy zniszczony przez trzęsienie ziemi Nepal. Dzięki wyświetlanym na wielkim ekranie fotografiom mogliśmy zobaczyć tragiczne skutki tego wydarzenia. Tija przybliżyła nam również temat akcji „Ej, odbudujmy Nepal!” w ramach której podczas 16 Południka prowadzona była sprzedaż koszulek z logo akcji, mogliśmy również zakupić tamtejszą herbatę oraz płyty z orientalną muzyką.

Godzina 15:00 to podróż do naszych południowo-wschodnich sąsiadów, czyli na Ukrainę. Pani Agnieszka Siejka z pasją opowiedziała nam o swych podróżach w tamte strony. Oglądaliśmy i słuchaliśmy opowieści na temat Majdanu Niezależności w Kijowie po brutalnych walkach ulicznych i manifestacjach mających miejsce w listopadzie 2014 roku.

Natomiast o godzinie 16:00 odbył się seans filmu „Chopin w kosmosie”. Przy najpiękniejszych utworach kompozytora romantyzmu mogliśmy podziwiać zapierające dech w piersiach ujęcia naszej planety z kosmosu.

Jedną z gwiazd sobotniego wieczoru był złocienianin, Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Złocieniec, Pan Lech Dyblik, którego recital odbył się o godzinie 17:30 w sali widowiskowo-kinowej Złocienieckiego Ośrodka Kultury. Wykonywanymi w języku rosyjskim pieśniami zabrał nas w ciekawą, muzyczną podróż w kręgi kultury rosyjskiej.

Następnie przyszedł czas na iście kosmiczną wyprawę. Generał Mirosław Hermaszewski, pierwszy i jedyny Polak, który odbył podróż w kosmos był zdecydowanie największą gwiazdą tegorocznego Festiwalu. Wypełniona po brzegi sala widowiskowo-kinowa miała okazję i przyjemność wysłuchać opowieści o dzieciństwie generała Hermaszewskiego oraz jego wyprawie w kosmos. Umiejętność zaciekawienia słuchaczy tematem, którą Pan Mirosław ma idealnie opanowaną, sprawiła, że wszyscy uważnie słuchali jego opowieści. Całość przeplatana humorystycznymi wstawkami spowodowała, że publiczność wyszła z sali ze świetnym humorem i niezapomnianymi wrażeniami.

Spotkanie z generałem Mirosławem Hermaszewskim było również idealnym zakończeniem drugiego dnia Festiwalu.
Niedziela 3 kwietnia to trzeci i ostatni dzień Festiwalu Podróżniczego „16 Południk”. Naszych wolontariuszy w tym dniu zastąpiła młodzież jednego ze złocienieckich gimnazjów.

O godzinie 14:00 oficjalnie otwarto trzeci dzień Festiwalu, po którym przyszedł czas na spotkanie dla najmłodszych zatytułowane „Pupy, ogonki i kuperki”, które poprowadził Pan Mikołaj Golachowski.

Później przyszedł czas na podróż Tuk Tukiem, czyli spotkanie pt. „Tuk Tuk Cinema”, opowieść o indyjskim skuterze, świętym Gangesie oraz Bolku i Lolku.

Godzina 16:15 odbyło się spotkanie, będące okazją do poznania bardzo ciekawej rodziny, pt. „Rodzina bez granic: Ania, Thomas, Hania i Mila Alboth – 30 lekcji świata w 30 krajach – czyli dlaczego warto być rodzicem dziecka, które podróżuje”.
O godzinie 17:30 Sławomir Sajkowski oraz Marta Wrzask zabrali nas w podróż do Birmy.

Wieczorem, przyszedł czas na kolejną gwiazdę tegorocznego Festiwalu. Aleksander Doba, najbardziej rozpoznawalny polski podróżnik, pierwszy człowiek w historii, który samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent (Z Afryki do Ameryki Południowej) wyłącznie dzięki sile mięśni, Podróżnik Roku National Geographic zaszczycił nas swą obecnością i podobnie jak generał Hermaszewski oraz inni przybyli podróżnicy, z olbrzymią pasją opowiadał o sobie i swojej podróży.
O godzinie 20:00 uroczyście zakończono Festiwal Podróżniczy „16 Południk”.

„16 Południk był dla nas bardzo ciekawym doświadczeniem, oryginalną lekcją geografii, a także okazją do poznania ciekawych ludzi. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć w nim udział i mamy nadzieję, że przy następnej edycji również dołączymy do Festiwalu.

Tekst: Patryk Onoszko

Zdjęcia: Elżbieta Frankowska

Agnieszka Doberschuetz na Filipinach Koncert Lecha Dyblika Mirosław Hermaszewski z Agnieszką Doberschuetz, Martą Wrzesk i Burmistrzem Krzysztofem Zacharzewskim Tija Grebieniow w Nepalu