EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW W LO W ZŁOCIEŃCU

26 września to dzień, w którym Rada Europy chce zachęcić Europejczyków niezależnie od wieku do nauki języków obcych. Z tej okazji  uczniowie z klas licealnych o profilu lingwistycznym z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. gen. W. Andersa w Złocieńcu pod opieką Pani Aleksandry Lezler-Leszczełowskiej oraz Pani Aleksandry Jurasz-Kozieł zorganizowali happening.

Hasłem przewodnim naszej akcji jak co roku były słowa Ludwiga Wittgensteina  „Granice mojego języka są granicami mojego świata”. Uczniowie zadbali o to, żeby ten dzień był wyjątkowy. Na korytarzach pojawiły się ciekawostki o różnych językach

i przykłady palindromów, czyli słów lub całych zwrotów, które brzmią tak samo jeżeli czyta się je od lewej do prawej lub od prawej do lewej (przykładowo: „Może jutro ta dama da tortu jeżom.”), na przerwach można było posłuchać muzyki w różnych językach. Przyszli lingwiści mieli okazję sprawdzić swoje predyspozycje językowe w szkolnym drużynowym konkursie, którego nowoczesna formuła bardzo spodobała się uczestnikom. Celem konkursu było rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów nie tylko w zakresie porozumiewania się w językach obcych, ale także rozwijanie kompetencji matematycznych, informatycznych  oraz społecznych.  Gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji naszego językowego święta.

tekst: Aleksandra Lezler-Leszczełowska, Aleksandra Jurasz-Kozieł, nauczycielki języków obcych w LO w Złocieńcu

zdjęcia: Weronika Sobańska i Natalia Toczko, uczennice LO w Złocieńcu