LEKCJE BIOLOGII NA POMORSKIM UNIWERSYTECIE MEDYCZNYM

 

Maturzyści z LO o profilu biologiczno – medycznym w Złocieńcu brali udział w warsztatach pt. „Genetyka dla edukacji i rodziny”, które odbyły się w Międzynarodowym Centrum Nowotworów Dziedzicznych Zakładu Genetyki i Patomorfologii PUM w Szczecinie.
Zainteresowanie młodzieży wzbudziła prelekcja prof. Jana Lubińskiego, wybitnego specjalisty w dziedzinie patomorfologii i genetyki klinicznej. Słuchacze dowiedzieli się, że do skutecznego leczenia nowotworów potrzebne jest poznanie ich genetycznego podłoża. Kolejny prelegent, dr Tomasz Gromowski, przedstawił kartę wywiadu rodziny i zasady tworzenia rodowodu, co stanowiło ilustrację jego wystąpienia pt. „Jak bronić się przed rakiem”. Następnym punktem programu był wykład dr Edyty Bolejko na temat roli składników żywności w zachowaniu zdrowia pt. „Działanie przeciwnowotworowe i przeciwzapalne składników diety”. Po części konferencyjnej uczniowie zwiedzali nowoczesne laboratoria, wyposażone w specjalistyczny sprzęt, następnie brali udział w warsztatach, na których przeprowadzali PCR, elektroforezę oraz oglądali chromosomy pod nowoczesnymi mikroskopami.
Udział licealistów w konferencji naukowej i warsztatach stanowi zwieńczenie trzyletniego okresu zgłębiania tajników biologii na lekcjach. Zaproszenie na wydarzenie naukowe wynika ze współpracy ZSP w Złocieńcu z PUM-em w Szczecinie, którą rozwija nauczycielka biologii, Monika Klimczak.

elektroforeza5 PUM1 PUM3
Tekst i zdjęcia: Monika Klimczak