Młodzież z Andersa wystartowala w olimpiadzie geograficznej

W tej ogólnopolskiej kompetycji wystartowali nasi czterej reprezentanci. Z sukcesem pierwszy etap zawodów ukończyły Dominika Tabaka i Klaudia Kręc. Dziewczyny napisały prace pt: „Konsekwencje presji antropogenicznej na obszarze Drawskiego Parku Krajobrazowego w okolicach jeziora Drawskiego” i „Fizycznogeograficzna charakterystyka wód Jeziora Drawskiego”.

W etapie szkolnym wzięli również udział Klaudia Koszkało i Mateusz Głowacki. Zadaniem uczniów było przeprowadzenie obserwacji i pomiarów terenowy oraz wykonanie doświadczeń i ankiet na podstawie których należało napisać pracę pisemną na jeden z tematów danej edycji Olimpiady.

Oto co powiedziały uczennice:

Dominika: „Zbieranie informacji oraz przeprowadzenie odpowiednich doświadczeń zajęło wiele tygodni. Napisałam pracę o konsekwencji presji antropogenicznej w okolicy jeziora Drawsko. Podczas pisania pracy korzystałam z wielu pomocy naukowych, m.in. atlasów, przewodników turystycznych, encyklopedii. Odwiedziłam również Nadleśnictwo w Czaplinku i Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, skąd uzyskałam wiele pomocnych dokumentów (map, opisów, zdjęć).”

Klaudia: „Napisałam pracę o fizycznogeograficznej charakterystyce wód Jeziora Drawsko. Jak wiadomo jezioro to jest jednym z najgłębszych jezior w Polsce. W mojej pracy znalazły się nie tylko informacje o położeniu, budowie geologicznej i erozji, ale także wyniki badań i doświadczeń na temat wód jeziora oraz rzeki Drawy, która do niego wpływa. Badanie można było wykonać za pomocą sprzętu pozyskanego przez pana Roberta z projektu unijnego. Dowiedziałam się w ten sposób o zawartości niektórych związków (np. tlenek fosforu, amoniak) w wodzie jeziora i rzeki. Wody Jeziora są czyste. Dzięki pracy nad tym projektem razem z Dominiką poszerzyłyśmy swoją wiedzę, a także nauczyłyśmy się przeprowadzać doświadczenia i wszelkie badania samodzielnie.”

więcej na naszej stronie internetowej: http://zspanders.edu.pl/

tekst: Robert Żołynia
1
2 OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA
(rz)