Nauka w akademickim stylu

Jak co roku we wrześniu, obowiązkowym punktem w kalendarzu licealistów Andersa, jest Zachodniopomorski Festiwal Nauki. W ramach tego wydarzenia uczniowie klas LO o profilu biologiczno – chemicznym odwiedzili Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie. W Katedrze
i Zakładzie Żywienia Człowieka i Metabolomiki wysłuchali wykładu pani dr n. zdr. Katarzyny Adamowicz pt. „Zaburzenia odżywiania – co warto o nich wiedzieć?”, podczas którego dowiedzieli się o podłożu bulimii i anoreksji, a także o nowych, niedawno opisanych, niebezpiecznych zjawiskach związanych z odżywianiem.  W czasie zajęć „Zabawa w emocje”, prowadzonych panią mgr Joannę Preś, młodzież dowiedziała się o znaczeniu emocji w życiu oraz ich biologicznych przyczynach.

Następnym punktem wycieczki był Zakład Histologii i Embriologii PUM, gdzie uczniowie uczestniczyli w wykładzie „Czy trójka „metali śmierci” naprawdę zabija?” Uzyskane informacje od pani dr n. med. Aleksandry Wilk były zaskakujące, a w niektórych aspektach nawet szokujące.  Uświadomiły one młodzieży, że zdrowiu zagrażać mogą składniki żywności, powietrze, którym oddychamy, nie wspominając o używkach.

Wyrażamy nadzieję, że udział w zajęciach prowadzonych przez kadrę akademicką stanie się inspiracją podczas życiowych decyzji i pomoże młodym ludziom startującym w dorosłość dokonać odpowiednich wyborów, które w przyszłości zaowocują pracą zapewniającą satysfakcję na wielu polach.