NIE ULEGAJ HEJTOWI – PROJEKT #DONTHEJT W ZSP ANDERSA W ZŁOCIEŃCU

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. gen. Władysława Anders w Złocieńcu jest szkołą w której realizowany jest Projekt #DONTHEJT.  Przedsięwzięcie to jest wspólną inicjatywą Uniwersytetu Szczecińskiego i Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Jego celem jest przeprowadzenie akcji profilaktycznych służących przeciwdziałaniu hejtowi i mowie nienawiści wśród młodzieży. Warsztaty wspólnie przygotowują i prowadzą przedstawiciele środowiska naukowego, studenci z Uniwersytetu Szczecińskiego oraz funkcjonariusze Policji w 30 zachodniopomorskich szkołach średnich. Projekt obejmuje 10 szkół w Szczecinie i 20 szkół w województwie zachodniopomorskim.

28 listopada 2019 r. odbyła się prelekcja i warsztaty dla młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego i Branżowej Szkoły I Stopnia w Złocieńcu. Młodzi ludzie aktywnie uczestniczyli w zajęciach interpretując hejt w wielu aspektach otaczającej nas rzeczywistości. Uczniowie odgrywali role i scenki wcielając się w hejterów, ofiary hejtu, jak również analizowali sposoby lekceważenia i radzenia sobie z hejtem. Młodzi ludzie wykazywali duże zainteresowanie zajęciami, chętnie włączali się w dyskusje zadając pytania prelegentce. W ostatnich latach hejt to codzienność. W sieci praktycznie pod każdą informacją znaleźć można obraźliwe komentarze, ponieważ wiele osób uważa, że w Internecie są bezkarni nie zdając sobie sprawy, że agresja w Internecie jest karana. Więc zastanówmy się wszyscy co chcemy usłyszeć o sobie, jak również w jaki sposób myślimy i mówimy o innych, zanim cokolwiek zamieścimy w sieci. Młodzież z ZSP Andersa dziękuje inicjatorom projektu jak również Pani Magdzie – prelegentce z US w Szczecinie za ciekawe zajęcia.

tekst i zdjęcia: Urszula Smyk, pedagog szkolny w ZSP w Złocieńcu