ORIENT TRAMP CUP

21 listopada 2018 r. dziedziniec Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Złocieńcu był pełen ruchu. Młodzież klasy I Liceum Ogólnokształcącego zgłębiała umiejętności orientacji w terenie na własnym podwórku w formule sprintu BnO. Uczestnicy – nieformalna grupa TRAMP działająca przy Towarzystwie Rekreacyjno-Sportowym „Anders” , w ramach przedsięwzięcia „Zielono mi..”  sprawdzali praktyczne umiejętności nawigowania miedzy charakterystycznymi punktami szkolnego krajobrazu z wykorzystaniem  planu.

 

Zadaniem uczestników biegu i marszu było odnalezienie charakterystycznych punktów w terenie z wykorzystaniem specjalnie przygotowanego graficznie na ten cel planu według ustalonej przez budowniczego trasy sekwencji. Ustawienie punktów na dziedzińcu z charakterystycznymi lampionami nie budziło żadnych wątpliwości, a mimo to nie wszyscy potrafili z uwagi na tempo i presję grupy w sposób bezbłędny wykonać zadania orientacji topograficznej w dobrze wszystkim znanym terenie. Zadanie, z racji dużej dynamiki akcji w opatrzonym miejscu zmagań nie należało do łatwych. O kolejności na mecie decydowały: szybkość reakcji, „czytanie mapy”, właściwy wybór wariantów, zorientowanie topograficzne planu i sprawność biegowa uczniów. Sesja wspólnych ćwiczeń w formie gry ulicznej trwała zaledwie 15 minut. Diagnoza wstępna z umiejętności specyficznego orientowania się w terenie jest zadowalająca. Umiejętność posługiwania się planem jest wpisana w program szkolenia klas mundurowych, a ich praktyczny wymiar jest powszechnie znany. Treningi z zakresu terenoznawstwa i orienteeringu są wpisane w ofertę edukacyjną klas mundurowych i żadne zaawansowane techniki nawigacji nie budzą tyle pozytywnych emocji.

tekst: Jan Macul