OZE nasza przyszłość!

14 maja 2015r. w Siemczynie powitano nas po staropolsku .To Henrykowskie Stowarzyszenie już po raz piąty zaprosiło uczniów z Andersa na cykl wykładów dotyczących odnawialnych źródeł energii.

Rozszyfrowano tajemniczy skrót OZE. Pracownicy naukowi Politechniki Koszalińskiej, AGH z Krakowa i ZUT w Szczecinie w przystępny sposób przedstawili nam metody redukcji zużycia energii w gospodarstwach domowych. Uświadomiono nam, że 80% energii, którą zużywamy na co dzień to energia cieplna. Dzisiejsze spotkanie dało nam wiedzę, jak można wykorzystać wodę, wiatr i słońc, że warto na domach instalować kolektory słoneczne. Wiemy, jaka jest możliwość produkcji energii elektrycznej i ciepła z biomasy.

Wicemarszałek Jarosław Rzepa preferował patriotyzm lokalny, zachęcał do kupowania żywności naturalnej ( bez dodatków chemicznych) i od producentów lokalnych.

Faceci w czerni pokazali nam możliwości ciekłego azot. Chętnie braliśmy udział w zabawie: łamaliśmy włosy, jedliśmy chrupki „azotowe”, podpaliliśmy księdza Krzysia. Nic nikomu się nie stało ponieważ czuwali nad tym pracownicy Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Policach.

Nasz pobyt w Siemczynie zakończył się smaczną pieczoną kiełbaską. W doskonałych humorach wróciliśmy do szkoły.

                                                                     Uczniowie klasy 2B i 1ALO z opiekunami

                                                                               M.Pocentek i K. Szkubera