„Powiat drawski w obiektywie”

Projekt „Powiat drawski w obiektywie – przygoda z filmem i fotografią” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007/2013.

W dniu 15 listopada 2013 roku w Zespole Szkół Ponadgimnajzalnych im. gen. Władysława Andersa w Złocieńcu odbyła się gala, która podsumowała i zakończyła projekt „Powiat Drawski w obiektywie – przygoda z filmem i fotografią”. Celem projektu było promowanie historii Powiatu Drawskiego oraz uwrażliwienie młodych ludzi na piękno natury w atrakcyjny i interesujący dla młodzieży sposób. Przez cały rok szkolny raz w miesiącu prowadzone były warsztaty w postaci wycieczek, podczas których uczniowie poznali historię okolicy oraz szlifowali umiejętności fotograficzne w porozumieniu z ekspertami. Pomysłodawczynią i realizatorem projektu była Pani Małgorzata Lezler, nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie. Warsztaty trwały od września 2012 roku do maja 2013 roku. Uczestnicy szkół gimnazjalnych Powiatu Drawskiego (Złocieniec, Drawsko Pomorskie, Ostrowice, Czaplinek, Wierzchowo) przesyłali swoje prace, które wykonali podczas zajęć z fotografem Panem Dariuszem Nowakiem do koordynatorów projektu, aby ostatecznie powstał kalendarz składający się z ich fotografii. Fotograf wybrał 12 najlepszych zdjęć, które znajdą się w kalendarzu. Zdobywcami I miejsca są : Michał Świniarski (Gimnazjum nr 1 w Złocieńcu), Aleksandra Chromińska (Gimnazjum nr 1 w Złocieńcu), Justyna Pawłowicz (Gimnazjum nr 1 w Złocieńcu), Joanna Adamczyk (Gimnazjum Ostrowice), zwycięzcy otrzymali w nagrodę aparaty fotograficzne. II miejsce zajęli : Aleksandra Małocha (Gimnazjum Ostrowice), Filip Marek (Gimnazjum nr 1 w Złocieńcu), Anna Pakosz (Gimnazjum Ostrowice), Ernest Groszek (Gimnazjum Drawsko Pomorskie), otrzymali albumy fotograficzne . III miejsce : Alicja Ciećwierska (Gimnazjum Drawsko Pomorskie), Paulina Okoniewska (Gimnazjum w Drawsko Pomorskie), Aleksandra Trzcińska (Gimnazjum Drawsko Pomorskie), Roksana Żurek i Karolina Łobocka (Gimnazjum MOW Czaplinek), nagrodą dla nich były albumy fotograficzne.

Uroczystość odbyła się na auli szkolnej, na której zagościli : Starosta Powiatu Drawskiego Pana Stanisław Cybula, Vicestarosta Powiatu Drawskiego Pana Andrzej Brzemiński, Naczelnik Wydziału Edukacji Izabela Krężołek, Prezes LGD Krzysztofa Zacharzewskiego, Dyrektor Gimnazjum nr 1 w Złocieńcu Małgorzata Głodek, Dyrektor Zespołu Szkół w Ostrowicach Elżbieta Kozłowska, Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Czaplinku Małgorzata Janda, Vicedyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Złocieńcu Jadwiga Jóźwiak, opiekunowie i uczestnicy projektu.

Podczas gali zaprezentowano prezentację multimedialną ukazującą zajęcia fotograficzne w czasie warsztatów . Zagrał zespół szkolny z Andersa, który umilił występem oglądanie zdjęć i przebieg całej uroczystości. Po wręczeniu nagród oraz przemowach Pana Starosty Stanisława Cybuli, Pani Vicedyrektor Jadwigi Jóźwiak oraz koordynatorki Pani Małgorzaty Lezler, zaproszeni goście i uczestnicy projektu mogli obejrzeć przygotowaną wystawę oraz porozmawiać o projekcie kalendarza, który zostanie wydany na przełomie listopada i grudnia.

W najbliższym czasie powstaną filmiki z warsztatów, które będą wydawane na płytach, a wystawa zdjęć będzie gościć w Starostwie Powiatowym, urzędach i szkołach Powiatu Drawskiego.

Mamy nadzieję, że nie jest to ostatni projekt organizowany przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Złocieńcu, a tego typu akcje pozwolą rozwijać talenty młodych fotografów.