ROMOWIE ZNANI I NIEZNANI – WARSZTATY DLA MŁODZIEŻY

 

W dniu 19.06.2018 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Złocieńcu odbyło się spotkanie
z przedstawicielem Związku Romów Polskich – Adamem Sochajem. Celem spotkania było poznanie przeszłości tej mniejszości etnicznej, korzeni, kultury, a także wszelkich ciekawostek na ich temat. Prelegent mówił o historii w kształtowaniu romskiej tożsamości, przedstawił przeszłość
i teraźniejszość, a także odmienność ich tradycji. Ponadto otrzymaliśmy źródła książkowe, dzięki którym możemy poszerzyć wiedzę o Romach, a każdy z uczniów uczestniczących w wykładzie otrzymał tematyczne czasopismo „Romano Atmo”. Czasopismo to przedstawia działania na rzecz Romów na arenie międzynarodowej realizowane poprzez najstarszą romską organizację International Romani Union.

Uczniowie szkoły otrzymali certyfikat udziału w warsztatach o tematyce romskiej organizowanej przez Instytut Pamięci i dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu, który działa przy Związku Romów Polskich.

 

tekst i zdjęcia: Julia Pilipiec

3 2