UCZNIOWIE „ANDERSA” W WALCE Z NOWOTWORAMI KRWI

W miniony poniedziałek, od rana, wolontariusze z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. gen. Władysława Andersa w Złocieńcu intensywnie pracowali, aby akcja Fundacji DKMS #KOMÓRKOMANIA ruszyła o czasie i przebiegała zgodnie z planem. O terminie przeprowadzenia i ogólnych zasadach akcji informowaliśmy całą społeczność szkolną pod koniec marca. Nazwa akcji: #KOMÓRKOMANIA nie jest w związana z modą na posiadanie najlepszych modeli telefonów. Odnosi się do ratowania życia za pomocą komórek, ale tych, które nosimy w swoim ciele. Wśród społeczeństwa wciąż krążą nieprawdziwe informacje na temat przeszczepów komórek macierzystych i dlatego liczba potencjalnych dawców jest nadal niewystarczająca. Tymczasem co godzinę ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi…
Realizację tego niełatwego logistycznie działania rozpoczęliśmy od przeprowadzenia akcji edukacyjno – informacyjnej. Posługiwaliśmy się materiałami dostarczonymi przez przedstawicieli Fundacji DKMS, a także wykonywaliśmy własne plakaty promujące akcję. Chcieliśmy, aby jak najszersze grono osób dowiedziało się o założeniach akcji i sposobach pobierania komórek do przeszczepu. Najwięcej pracy miały wolontariuszki, na których spoczywała najbardziej odpowiedzialna część projektu – dziewczęta musiały dowiedzieć się, w jaki sposób dokonywać rejestracji potencjalnych dawców i wypełniać dokumentację.
Wreszcie nadszedł dzień, w którym można było zdobytą wiedzę wykorzystać w praktyce i podzielić się nią z innymi. Przypominaliśmy osobom pełnoletnim o możliwości zarejestrowania się w bazie potencjalnych dawców Fundacji DKMS. Wolontariuszki instruowały osoby chętne w jaki sposób pobierać wymaz, przeprowadzały wywiady z ochotnikami i wypełniały formularze. Przykładem dla wszystkich uczniów stała się jedna z wolontariuszek, która zarejestrowała się jako pierwsza. Ostatecznie baza ewentualnych dawców Fundacji DKMS powiększyła się o grono 15 uczniów naszej szkoły.
Serdecznie dziękujemy wszystkim zarejestrowanym podczas szkolnej akcji ochotnikom. Wystarczyło kilka minut, aby dokonać wielkiej rzeczy i dać komuś szansę na uratowanie życia. Gratulujemy!
Słowa uznania kierujemy do naszych wolontariuszek:
• Doroty Karcz,
• Wiktorii Jarońskiej,
• Marty Skrzypek,
• Kamili Szymkiewicz,
• Zuzanny Tymorek,
• Wiktorii Banasiak,
• Alicji Stanek,
• Izabeli Strzelczak,
• Julii Szemiel,
bez których realizacja tego ważnego zadania nie byłaby możliwa. Dziękujemy również Filipowi Tomczykowi, Szymonowi Gorowcowi, Martynie Literskiej, Sandrze Barankiewicz (ich talent plastyczny okazał się nieoceniony przy tworzeniu plakatów); a także Kacprowi Pilarczykowi (głównemu fotoreporterowi akcji).

6 wolontariuszki 8 rejestracja
Tekst: Monika Klimczak, Joanna Kołodziej
Zdjęcia: Kacper Pilarczyk, Monika Klimczak, Joanna Kołodziej, wolontariuszki