UCZNIOWIE LO ANDERSA NA MONTE CASSINO

Uczniowie z LO ZSP im. gen. Wł. Andersa Julia Mikulec i Szymon Smyk pod opieką p. Aleksandry Jurasz – Kozieł wzięli udział w uroczystych obchodach 72. rocznicy zakończenia bitwy pod Monte Cassino we Włoszech.

18 maja odbyła się uroczystość na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy, Pierwszej Damy – Agaty Kornhauser- Dudy, weteranów, córki generała Władysława Andersa- senator Anny Marii Anders oraz przedstawicieli władz polskich i włoskich . Za niezłomność w walce o wolność cześć i chwałę bohaterom oddali uczestnicy uroczystości, która zakończyła się apelem pamięci i złożeniem kwiatów.
Nasi uczniowie – przedstawiciele pocztu sztandarowego – brali również udział w uroczystościach przy pomniku 2. Korpusu Polskiego w Acquafondata, przy pomniku 6. Pułku Pancernego im. Dzieci Lwowskich w Piedimonte San Germano oraz przy pomniku w San Vittore del Lazio.
Dla wszystkich była to najcenniejsza i niezapomniana lekcja historii i patriotyzmu.
Nasz udział w uroczystościach był możliwy dzięki Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która ufundowała nasz przelot oraz pobyt we Włoszech.

DELEGACJA Z LO ZSP ANDERSA NA MONTE CASSINO Z ANNĄ MARIĄ ANDERS Szymon i Julia na tle cmentarza wojennego Szymon i Julia z senator Anną Marią Anders

Poczet Sztandarowy ZSP Andersa w uroczystościach 72. rocznicy bitwy o Monte Cassino