UCZNIOWIE LO NA PRELEKCJI PANA JERZEGO PROTASIUKA

 

18 września 2019 r. młodzież z internatu przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. gen. Władysława Andersa w Złocieńcu w ramach działań profilaktyczno-wychowawczych przy współpracy Stowarzyszenia Klubu Abstynenta NIKE w Złocieńcu, wzięła udział w spotkaniu i prelekcji Pana Jerzego Protasiuka – socjologa, psychoterapeuty uzależnień z ponad 20-letnim doświadczeniem pracy zawodowej. Podczas spotkania terapeuta dostarczył młodzieży wiedzę na temat uzależnienia od nikotyny, omówił fazy uzależnienia, częste przyczyny popadania w nałóg – jego nieodwracalne zdrowotne skutki oraz sposoby radzenia sobie z problemem palenia papierosów.

Obecnie szczególnie istotnym aspektem i problemem wśród dzieci i młodzieży jest eksperymentowanie z paleniem tytoniu. Zachowania takie często kończą się uzależnieniem od nikotyny powodując konsekwencje zdrowotne na całe życie. Małe dawki nikotyny pobudzają czynność układu nerwowego, większe natomiast powodują zatrucie –  nawet śmiertelne wskutek porażenia układu oddechowego, gdyż nikotyna  jest  silnie  trującym związkiem organicznym który w swoim składzie zawiera prawie 4.000 związków chemicznych, z tego ponad 40 to substancje rakotwórcze. Po prelekcji młodzież uświadomiła sobie, że często okres od zapalenia pierwszego, „próbnego” papierosa do silnego uzależnienia od nikotyny trwa u nastoletnich palaczy, nie dłużej niż rok. Kiedy nastolatek uświadomi sobie rozmiar swojego uzależnienia od nikotyny, rzucenie nałogu staje się bardzo trudne. Jednocześnie są to zachowania torujące drogę dla ,,innych zachowań ryzykownych !!!. Dlatego też nie można bagatelizować tego problemu, ponieważ nikotyna obecnie określana jest jako ,,legalny narkotyk” po który coraz częściej sięgają dzieci i młodzież wywołując uzależnienie równie silnie jak uzależnienie od narkotyków czy dopalaczy.

Warto więc o tym pomyśleć i głęboko się zastanowić ……………???

Tekst i zdjęcia: Urszula Smyk