UCZNIOWIE LO W ZŁOCIEŃCU POMAGAJĄ CHORYM NA NOWOTWORY KRWI

26 marca w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Złocieńcu odbył się Dzień Dawcy – wydarzenie, w którym społeczność szkolna mogła dowiedzieć się więcej o działalności Fundacji DKMS oraz skorzystać z możliwości zarejestrowania się w bazie potencjalnych dawców szpiku. Deklaracja gotowości pomocy innym jest bardzo istotna, bo dla wielu chorych na nowotwory krwi przeszczep komórek macierzystych jest jedyną szansą na życie. Być może wśród nas jest ktoś, kto może uratować życie osobie chorej na nowotwór krwi. Białaczka to ogromny problem, w Polsce co godzinę, a na świecie co 35 sekund, ktoś dowiaduje się, że zachorował. Diagnoza może dotyczyć wszystkich – dzieci, młodzieży i dorosłych. Dla wielu ostatecznym ratunkiem może być przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Mimo, że w bazie DKMS zarejestrowało się ponad milion dawców, co piąty chory nie może odnaleźć swojego „genetycznego bliźniaka”. Powodem jest zróżnicowanie ludzkich genotypów. Szansa na znalezienie właściwego dawcy wynosi przeciętnie 1 : 20 000, przy rzadkim genotypie prawdopodobieństwo jest jeszcze mniejsze. Dlatego tak ważne jest, aby jak najwięcej osób zadeklarowało chęć zostania dawcą. Tak jak w ubiegłym roku, pierwszą zarejestrowaną dziś osobą była jedna z wolontariuszek DKMS. Za jej przykładem zarejestrowali się inni uczniowie (w tym jeden spoza naszej szkoły) oraz pani dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. gen. Władysława Andersa w Złocieńcu: Beata Miszewska – Kozłowska. Akcja zakończyła się sukcesem, bo grono potencjalnych dawców DKMS powiększyło się o 16 osób. To o trzy więcej, niż udało się zarejestrować się podczas ubiegłorocznej akcji. Wierzymy, że w trzeciej edycji #KOMÓRKOMANII wynik będzie jeszcze lepszy. W pierwszej kolejności serdecznie dziękujemy bohaterom dzisiejszego dnia, czyli wszystkim osobom, które zdecydowały się zarejestrować. Ich gest  ma wielkie znaczenie, daje bowiem nadzieję osobom chorym na białaczkę, jest dla nich wsparciem i daje poczucie, ze nie są osamotnieni w nierównej walce z chorobą. Podziękowania należą się również osobom, które brały udział w przygotowywaniu materiałów informacyjnych, promowaniu akcji i dokumentowaniu jej przebiegu oraz samej rejestracji.

1 uczestnicy akcji 4 rejestracja dawców