UDANY START ORIENTALISTÓW Z LO W ZŁOCIEŃCU NA MISTRZOSTWACH WOJEWÓDZTWA

 

Ostatnie weekendy listopada to dla orientalistów z Zespołu Szkół im. Gen. Władysława Andersa                w Złocieńcu  okazja do sprawdzenia swojej sprawności biegowej w zróżnicowanym terenie i  nawigacji na dystansie średnim i klasycznym. Teatrem zmagań 21-go listopada o Mistrzostwo Województwa w biegu średniodystansowym był kompleks leśny w Trzebieradzu graniczącym z Zalewem Szczecińskim. Teren był na ogół przebieżny z dobrze rozwiniętą siecią duktów leśnych. Miejsca na podium Juli Pieragowskiej (drugie) i Pauliny Szczurko (trzecie) w kat. K 16 nie były zaskoczeniem.

28-go listopada Złocieniec gościł ponad 100 biegaczy na orientację w różnych kategoriach wiekowych w ramach finału XXVII Mistrzostw Pomorza i Kujaw. Bieg średni rozegrano przy słonecznej pogodzie                                                   w warunkach pasa taktycznego poligonu wojskowego usytuowanego między jeziorami Krosino                   i Wilczkowo. Wymagający, pofałdowany teren z dużą liczbą dołków, rowów, urządzeń militarnych, grzęzawisk, okazów przyrody z dobrze rozwiniętą drożnią nie należał do łatwych. Orientalistki ze Złocienieckiego Liceum w kat. K 18: Dominika Kręc, Dominika Krzemińska i Małgorzata Miłaszewicz zajęły odpowiednio miejsca; drugie, trzecie i czwarte ulegając jedynie byłej zawodniczce Kadry Narodowej Zuzannie Gradek (też ze Złocieńca). Julia przybiegła na swoim normalnym poziomie zajmując miejsce drugie, a Paulina potraktowała start treningowo lecząc kontuzję (czwarta). Bartosz Smyk był klasą dla siebie zdobywając medal złoty w kat. M 18.

29-go  listopada zmagania w klasycznym biegu na orientację odbyły się w kompleksie leśnym na zachód od szosy na Gronowo. Urozmaicony, nowo zmapowany las z dużą ilością elementów liniowych mapy (drożnia, ścieżki, przecinki, rowy, cieki wodne, obrysy jezior i bagien, granice kultur, uprawy leśne) o dobrej i utrudnionej przebieżności. Tytuł Wicemistrza Województwa zdobył Bartosz Smyk w kat. M 18. Brązowy medal wywalczyła Dominika Krzemińska; Małgorzata Miłaszewicz                      i Dominika Kręc kolejno zajęły miejsca czwarte i piąte (wszystkie w kat. K 18). W kat. K 16 dwa miejsca na podium: Julia Pieragowska – srebro, Paulina Szczurko – brąz. Opiekunem orientalistów Liceum Ogólnokształcącego w Złocieńcu jest nauczyciel wychowania fizycznego Jan Macul we współpracy z trenerem klubowym UKS TRAPER Złocieniec.

Zawody na orientację są promocją bogactw  i zasobów naturalnych rodzimej przyrody. To okazja do spędzania czasu w warunkach przyjaznych człowiekowi w kontekście dbania o zdrowie.

tekst i zdjęcia: Jan Macul, nauczyciel wychowania fizycznego