Ze łzami w oczach na Monte Cassino

„Ten dzień jest dla mnie nieprawdopodobny. Dziękuje wam, za to, że jesteście tutaj. To było marzenie mojego ojca, żeby was tutaj widzieć. Ojcu strasznie zależało na młodzieży od samego początku”, tymi słowami pani Anna Maria Anders, córka patrona naszej szkoły, podsumowała wizytę na Monte Cassino delegacji Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Złocieńcu.

Rozmowa z Kombatantami bardzo nas wzruszyła, wywołała łzy u nas, jak i u ich. Weterani bardzo cieszyli się ze spotkania z nami, mówili, że miło jest gdy polska młodzież bierze udział w takich wydarzeniach. Pani Karolina Kaczorowska powiedziała nam, że pamięć oraz kulturę osobistą otrzymuje się wraz z mlekiem matki. Musimy pamiętać o takich wydarzeniach, albowiem dopóki pamiętamy o bohaterskich czynach naszych przodków dopóty będzie istniał naród polski. Nie ma lepszych lekcji historii, niż udział w takich uroczystościach i rozmowa z uczestnikami historycznych wydarzeń. Pomimo wielu przeszkód i upartości włoskiej carabinieri uczennice Andersa zdobyły Monte Cassino.
Wydarzenie te miały miejsce dnia 18.05.2014 roku, odbyły się i z okazji 70. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Uczennice naszego liceum Adrianna Dalmata, Dorota Tarapata, Julianna Jureczkin, Karolina Brzozowska, Kamila Bandyszewska, dyrektor szkoły Jacek Kozłowski, opiekun Robert Żołynia wzięli udział w tych uroczystościach. Obchody odbyły się na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino, na którym spoczywają polegli.
Obok cmentarza na wzgórzu znajduje się Opactwo Benedyktynów. Na cmentarzu odbyła się msza święta upamiętniająca zwycięstwo armii gen. Władysława Andersa. W uroczystościach brali udział premier Polski Donald Tusk, córka zmarłego gen. Władysława Andersa Anna Maria Anders, Książe Harry następca tronu Wielkiej Brytanii, Karolina Kaczorowska małżonka ostatniego prezydenta na uchodźstwie II RP Ryszarda Kaczorowskiego, burmistrz Cassino Giuseppe Golini Petrarcone, szef kancelarii Prezesa Pady Ministrów Jacek Cichocki.

zdjęcia: Robert Żołynia

Zobacz galerię Napisane przez: Dorota Tarapata, Adrianna Dalmata