ŻOŁNIERSKI HOŁD

 

Pierwszego marca uczniowie klas mundurowych LO z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. gen. Władysława Andersa w Złocieńcu wspólnie z żołnierzami 2 Brygady Zmechanizowanej im. Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego oddali należny hołd Żołnierzom Wyklętym na uroczystej zbiórce z okazji Narodowego Dnia Ich Pamięci. Żołnierze wyklęci – to żołnierze podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 1944–1963.

Zarówno żołnierze pełniący obecnie służbę jak i potencjalni adepci szkół wojskowych wzięli udział w biegu na dystansie 1963 m określonym tragicznym wydarzeniem rozprawy ówczesnych władz z ostatnim uczestnikiem walki o wolność w tym właśnie roku. Data 1 marca też nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951, w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców
IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. Więcej o tych wcześniej marginalizowanych bohaterach mogliśmy się dowiedzieć z przygotowanej na tę okoliczność wystawy.
Mając to na uwadze bieg w umundurowaniu i butach szturmowych prawie 2 km po zróżnicowanej nawierzchni i zmiennym profilu tras, z morderczym podbiegiem tuż przed metą, nie należało do łatwych mimo entuzjastycznego dopingu licznie zgromadzonej publiczności. O miejscu na podium poza sprawnością biegową decydowały cechy wpisane w charakterystykę żołnierzy niezłomnych.
Wszyscy uczestnicy biegu na terenie jednostki otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy, a zwycięzcy poszczególnych kategorii – mimo wspólnego startu masowego – puchary. W kategoriach młodzieżowych miejsca na podium zajęli odpowiednio dziewczęta: I – Roksana Oleszkiewicz, II – Sandra Barankiewicz, III
– Natalia Sapikowska oraz chłopcy: I – Daniel Pomian, II – Konrad Bieniecki,
III – Konrad Maliszewski.
Na uwagę zasługuje miła i przyjazna atmosfera zawodów w uroczystym nastroju, głównie za przyczyną naszych przyjaciół, żołnierzy z 2 Brygady Zmechanizowanej ze Złocieńca.

podium na trasie na mecie

tekst: Jan Macul
zdjęcia: Konrad Bieniecki